قلعه مظفری یکی از جاذبه های که در مرکز شهر الشتر و در خیابان امام خمینی واقع شده است. 

این قلعه با چهار برج ساخته شده است که در حال حاضر یک برج دایره شکل از آن باقی مانده است. و این برج تا 10 سال پیش به عنوان منزل مسی استفاده می شد که توسط میراث فرهنگی جهت موزه مردم شناسی خریداری گردید. 

این بنا در دو طبقه به مساحت هر طبقه 270 مترمربع و حیاط آن با 500 متر مربع با پلان مستطیل به صورت جنوبی ساخته شده که با توجه به سبک و سیاق معماری آن متعلق به دوران اواخر قاجار و پهلوی است . 

طبقه اول این قلعه با طاق‌های مازه‌دار و طبقه دوم به صورت طاق ضربی تیر چوبی مسقف شده‌اند و طاق‌های طبقه اول دارای تزیینات مختصر گچی است و در نمای بنا نیز تزیینات آجری، خفته ،راسته و گندمی بکار رفته شده است. 

عمده مصالح بکار رفته در این بنا سنگ، چوب، آجر و ملات است . که در چند سال اخیر توسط سازمان میراث فرهنگی ،گردشگری و صنایع دستی لرستان اقداماتی برای مرمت و بازسازی آن انجام شده است . 

قلعه مظفری توسط مهرعلی خان حسنوند در دوره قاجار بنا شده است . مهرعلی خان در حدود سال 1260خورشیدی در الشتر به دنیا آمد و از مخالفان حکومت رضا خانی وامیران منتسب به ایشان بوده که قیام او به همراه اعظم السلطنه حاکم کاکاوند و طوایف دلفان بر علیه نظرعلی خان امیر اشرف از حوادث مهم زندگی اوست . 

قلعه مظفری در تاریخ 10 مهر 1380 با شمارهٔ ثبت 4146 به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
عکس آقای خامنه ای

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

Facemaker | H.R.4 دانلود رایگان موزیک و موزیک ویدیو بانک اطلاعات اخبار مسکن -ویلا , باغ و منزل اباالفضل عاشقی مشکلده قالماز David اللهم عجل لولیک الفرج بحق زینب کبری سلام الله علیها مسجد صاحب الزمان سانی دانلود